Tarihçemiz

Her şey Makedonya'nın Papranik köyünde başladı...

1940'da dünyaya gelen Zaim Güllü, %100 yerli sermaye ürünü olacak büyük bir markanın habercisi olduğunu bilmiyordu o günlerde henüz. Çocukluğu doğa ve hayvalanlarla iç içe geçen Zaim Güllü, 1956'da ailesiyle Sakarya'ya geldi. İlk adım da o günlerde atıldı işte; 1958 yılında evlerinin altında ufak bir imalathane kurdular. Orada binbir özenle yoğurt ve ayran üretmeye başlayıp Sakarya sokaklarında kilometrelerce dolaştılar; kasaları bazen ellerinde bazen bisikletlerindeydi.

 

Yıllar, alın terinin saflığı ve sıcacık sütün aklığıyla geçiyordu. Takvimler 1980'i vurduğunda artık büyümeye başlamıştı iş; Zaim Güllü, yoğurt ve ayran üretiminin yanına Özgüllü kaşarlarını da ekledi. 2 yıl boyunca gece gündüz çalışarak yakaladığı başarıyla kendi imalathanesini kurdu. Sakarya'nın Dağdibi köyünde, geleceğin devlerinden biri büyüyordu.

 

Öz sermaye ile borçsuz iş yapmayı ve iş ahlakını prensip edinen Zaim Güllü, bir yandan da evlatlarının geleceğini hazırlıyordu. Şerafettin, Fahrettin, ve Alattin iyice büyümüştü artık. 1990'da oğullarıyla birlikte Özgüllü de büyüyordu; artık 700m2 kapalı alan üretim tesisleri vardı. Şerafettin Güllü önderliğinde önce 30 ton süt tonajına ulaşıldı sonra da ithal makinelerle yeni bir tesis kuruldu; 4.000 metrekare...

 

Papranik köyünde başlayan yolculuk, Türkiye'de ünlenen bir markaya dönüşmüştü. Güvenilir kalitesiyle Özgüllü 2006 yılında zincir marketlere girdi. Zaim Güllü, sadece çocuklarına değil, çocuklarının çocuklarına da bir büyük gelenek hazırlamıştı; güven, alın teri ve lezzet...

Şerafettin Güllü, Fahrettin Güllü ve Alattin Güllü önderliğinde hızla ve emin adımlarla büyüyen Özgüllü, alanına sığmıyordu adeta; 2008'de yoğurt, ayran ve beyaz peynir üretimi için yeni bir fabrika daha yapıldı. Kurulan lojistik departmanı ve sürekli artan bölge müdürlükleriyle Özgüllü, yeni kuşakların lezzet üreticisi oldu.

 

Sakarya sokaklarında bir bisikletten öz sermaye ile 300 araçlık filoya, 16 bölge müdürlüğü ve 12.000 m2 üretim alanına ulaşan Özgüllü, artık alanında parmakla gösterilen bir marka oldu. Özgüllü, kalitesi ve lezzetiyle milyonların ağız tadı artık..